Program        Building        


Week        

Schedule for Monday

ROOM08:0008:3009:0009:3010:0010:3011:0011:3012:0012:3013:0013:3014:0014:3015:0015:3016:0016:3017:0017:3018:0018:3019:0019:3020:0020:3021:0021:3022:00

Automation & Control Lab

                             

Cad/cam Lab 1

EEC 3923
Final Year Project II
(GROUP01) PROJECT
(Mohammad Shahril Bin Osman)
  EEC 3923
Final Year Project II
(GROUP01) PROJECT
(Dayang Siti Hazimmah Binti Ali)
           

Chemistry Lab

                             

Communication System Lab

                             

Computer Lab 1

                             

Computer Lab 2

                             

Computer Lab 3

CSS 3563
Artificial Intelligence
(GROUP01) LECTURE
(Chang Wui Lee)
CSS 3344
Mobile Application Development
(GROUP01) LECTURE
(S.M. Anli Sherine)
                     

Computer Lab 4

    CSS 3613
Ethics and Prfessionalism
(GROUP01) TUTORIAL/PRACTICAL
(NORAZIAHTULHIDAYU BINTI KAMARUDIN)
  CSS 3913
Computer Vision & Image Processing
(GROUP01) LECTURE
(Ting Huong Yong)
               

Concrete Technology Lab

                             

CRIT ROOM

                             

Design studio A

BSA 3246
Design Studio IV
(GROUP01) STUDIO
(Ruzanah Binti Abu Bakar, Muhammad Ariff Bin Mat Saruan)
                   

Design studio B

BSA 3214
Design Studio I
(GROUP01) STUDIO
(Wong Chih Siong, Muhammad Oliver Ensor Bin Silini, Samuel Lee Chee Zin)
                       

Design studio C

BSA 3256
Design Studio V
(GROUP01) STUDIO
(Md Yusrizal Bin Md Yusof, Jasper Ling Thien Jin)
                   

Design studio D

BSA 3235
Design Studio III
(GROUP01) STUDIO
(Aimi Nabiha, Muhammad Khairi Bin Ismail, Mohd Syafri Bin Mohd Zan)
                     

Design studio E

BSA 3225
Design Studio II
(GROUP01) STUDIO
(Wong Lin Sze, AIMI FARHANA BINTI GHAZALI)
                     

Design studio F

BSA 3268
Comprehensive Design Project
(GROUP01) STUDIO
(Haris Fadzilah Abdul Rahman, Rahmat Bin Moriat)
                 

Design studio G

BSA 3235
Design Studio III
(GROUP01) STUDIO
(Mohd Syafri Bin Mohd Zan, Muhammad Khairi Bin Ismail, Aimi Nabiha)
                     

Design studio H

BSA 3256
Design Studio V
(GROUP01) LECTURE
(Hirda Lailani Binti Khalid, Raini Bin Jaafar)
                 

Discussion Room (Library)

                             

Electrical Lab 1

                             

Electrical Lab 2

                             

Electrical Power Laboratory

                             

Electronic lab 1

                             
Electronic lab 2          ETE 3423
Microprocessor Systems
(GROUP01) TUTORIAL/PRACTICAL
(Kee Keh Kim)
           
          ETE 3424
Microprocessor Systems
(GROUP01) TUTORIAL/PRACTICAL
(Kee Keh Kim)
           

Enviromental Waste Water Lab

                             

Exhibition Hall

                             

Fluid Mechanic & thermodynamics Lab

                             

Fluid Mechanics Lab

                             

Food Analysis Lab 1

                             

Food Analysis Lab 2

                             

Food Microbiology Lab 1

                             

Food Microbiology Lab 2

                             

Food Packaging Lab

                             

Food Processing Lab 1

                             

Food Processing Lab 2

                             

Food Sensory Lab

            ETF 3453
Food Sensory Evaluation
(GROUP01) LABORATORY
(Koh Chen Chung)
           

Heavy Structure Lab

                             

Highway Engineering Lab

                             

Instrumention & control Lab

                             
Lecture Theather A    FIS 1124
Mathematics II
(GROUP01) LECTURE
(Chien Tiew Mee)
  MPU 3113
Hubungan Etnik
(GROUP01) LECTURE
(Dayang Nazirah Binti Awang Sihat)
UCS 3112
Communication in the workplace
(GROUP01) LECTURE
(Stephanie anak Larry Daniel)
           
    FIS 1124
Mathematics II
(GROUP02) LECTURE
(Chien Tiew Mee)
                     
    FIS 1124
Mathematics II
(GROUP03) LECTURE
(Chien Tiew Mee)
                     

Lecture Theather B

MBB 3244
Internet Marketing
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Winnie Wong Poh Ming)
  MPU 3123
TITAS
(GROUP01) LECTURE
(Nabillah Binti Bolhassan)
UCS 3212
Creativity and Innovation
(GROUP01) LECTURE
(Maximus Balla Tang)
           
Lecture theather CUCS 1723
English II
(GROUP A) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
FIA 1413
Introduction to Computer System and Application
(GROUP A) LECTURE
(Ong Sing Ling)
  FIS 1243
Statics
(GROUP01) LECTURE
(Muhammad Afif Bin Abd. Rani)
               
UCS 1723
English II
(GROUP B) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
FIA 1413
Introduction to Computer System and Application
(GROUP B) LECTURE
(Ong Sing Ling)
  FIS 1243
Statics
(GROUP02) LECTURE
(Muhammad Afif Bin Abd. Rani)
               
UCS 1723
English II
(GROUP C) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
FIA 1413
Introduction to Computer System and Application
(GROUP C) LECTURE
(Ong Sing Ling)
  FIS 1243
Statics
(GROUP03) LECTURE
(Muhammad Afif Bin Abd. Rani)
               
UCS 1723
English II
(GROUP D) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
FIA 1413
Introduction to Computer System and Application
(GROUP D) LECTURE
(Ong Sing Ling)
                     
UCS 1723
English II
(GROUP E) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
FIA 1413
Introduction to Computer System and Application
(GROUP E) LECTURE
(Ong Sing Ling)
                     
UCS 1723
English II
(GROUP01) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
                         
UCS 1723
English II
(GROUP02) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
                         
UCS 1723
English II
(GROUP03) LECTURE
(Jill Ling Pei Wah)
                         

Manufacturing & Automation Lab

                             

Material Laboratory

                             

Mechanic & Dynamics Lab

                             

Mechanical & Michinery Lab

                             

Mechanical Workshop

                             

Metrology Lab

                             

Physics Lab

                             

Pusat Islam 1

                             

Pusat Islam 2

                             

QS Studio

BSQ 3614
Integrated Project I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Chii Nguong)
                    

R111

EEE 3823
Power System Control and Analysis
(GROUP01) LECTURE
(Geno Peter)
EEC 3613
Engineering Mechanics
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Euniza Anak Jusli)
  EEC 3123
Structural Analysis
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Chee Swee)
EEC 3333
Highway Engineering I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Euniza Anak Jusli, Mastura Binti Bujang)
           

R112

EEC 3423
Hydraulics
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Chee Chung)
EEC 3223
Strength of Materials
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Chee Swee, Mastura Binti Bujang)
  EEC 3732
Engineering Law
(GROUP01) LECTURE
(Augustine Chioma Affam)
EEC 3163
Prestressed Concrete Design
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Mazizah Ezdiani Binti Mohamad)
           
R121ETE 3423
Microprocessor Systems
(GROUP01) LECTURE
(Kee Keh Kim)
EEC 3113
Theory of Structure
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Leong Wen Kam)
                     
ETE 3424
Microprocessor Systems
(GROUP01) LECTURE
(Kee Keh Kim)
                         

R122

EEM 3212
Materials Science
(GROUP01) LECTURE
(Taharah Bt Edin, Dayang Siti Hazimmah Binti Ali)
EEC 3133
Reinforced Concrete Design I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Sie Teck Sung)
      EEM 3333
Fluid Mechanics I
(GROUP01) LECTURE
(Ting Tiew Wei)
           

R221

EEE 3213
Introduction to Electronics
(GROUP01) LECTURE
(Tiong Tung Chuan)
EEC 3552
Project Management
(GROUP01) LECTURE
(A.Razak Bin Yaacob)
  EEE 3213
Introduction to Electronics
(GROUP01) TUTORIAL
(Tiong Tung Chuan)
               

R222

EEM 3313
Thermodynamics I
(GROUP01) LECTURE
(Othman Bin Inayatullah)
EEM 3113
Statics
(GROUP01) LECTURE
(Lau Sie Yee)
  ETE 3423
Microprocessor Systems
(GROUP01) TUTORIAL/PRACTICAL
(Kee Keh Kim)
                 
R223EEE 3103
Electrical Drives
(GROUP01) LECTURE
(Yong Ching Yee)
      EEE 3103
Electrical Drives
(GROUP01) TUTORIAL
(Yong Ching Yee)
ETE 3722
Industrial Safety and Health
(GROUP01) LECTURE
(Prashobh Kumar Karunakaran)
           
              ETE 3722
Industrial Safety and Health
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Prashobh Kumar Karunakaran)
           

R411

    EEM 3613
Numerical Methods for Engineers
(GROUP01) LECTURE
(Ting Tiew Wei)
  BSQ 3524
Project Management
(GROUP02) LECTURE
(Chieng Tiong Koh Steven)
          

R412

BSQ 3224
Building Measurement II
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Angela Ting Mee Yii, Esther Wong Siaw Wei)
             

R413

BSQ 3133
Building Services I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Nur Afifah Binti Sanusi)
                      

R501

              BSA 3533
Building Technology III
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Aimi Nabiha, Samuel Lee Chee Zin)
BSA 3713
Architectural Practice
(GROUP01) LECTURE
(Muhammad Khairi Bin Ismail)
           

R511

  MBC 3293
Public Sector Accounting
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Rabuan Bin Mantine )
                     

R701

MBB 3464
International Business
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Rashidah Kamarulzaman)
    MBB 3623
Business Statitics
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Hui Shein)
           
R702   MBB 3143
Organizational Behaviour
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Muhammad Madi Bin Abdullah )
                     
  MBM 3143
Organizational Behaviour
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Muhammad Madi Bin Abdullah )
                     
R703  MBB 3213
Principles of Marketing
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Abdul Rahman Edruce Bin Kushairi)
    MBB 3173
Project Management
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Lau Hieng Soon)
           
  MBM 3713
Principles of Marketing
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Abdul Rahman Edruce Bin Kushairi)
                     

R711

  MBC 3113
Management and Practices
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Lau Hui Lin)
    MBC 3133
Corporate Governance
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Azlan Bin Ali )
           

R712

  MBC 3213
Intermediate Financial Accounting and Reporting I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(LAWRENCE MUDA ANAK NYOMUI)
    MBC 3153
Professional Communication
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Azlan Bin Ali )
           

R713

  MBC 3233
Advanced Financial Accounting and Reporting I
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Nancy Ling Ing)
    MBC 3413
Introduction to Taxation
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Wong Kee Hook)
           
R801 BSQ 3243
CE Construction & Measurement II
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Angela Ting Mee Yii)
     MBB 3313
Principles of Finance
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Sim Siew Ling)
           
            MBM 3223
Principles of Finance
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Sim Siew Ling)
           

R802

            MBM 3413
Business Economic
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Tan Chiang Ching )
           

R803

                             
R804  CSS 3112
Introduction to Programming
(GROUP01) LECTURE
(NORAZIAHTULHIDAYU BINTI KAMARUDIN)
CSS 3523
Computer Architecture
(GROUP01) LECTURE
(Daniel Tan Yong Wen)
  FIS 1513
Biology
(GROUP01) LECTURE
(Nabella Binti Holling)
CSS 3553
Human Computer Interaction
(GROUP01) LECTURE
(AHMAD FADLI BIN SAAD)
           
          FIS 1513
Biology
(GROUP02) LECTURE
(Nabella Binti Holling)
               
          FIS 1513
Biology
(GROUP03) LECTURE
(Nabella Binti Holling)
               

R805

            MBM 3763
Sales Management
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Abdul Rahman Edruce Bin Kushairi)
           

R806

  MBB 3343
Cost Accounting
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Sim Siew Ling)
                     

R901

  ETF 3134
Biochemistry
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Hii Siew Ling)
    ETF 3424
Fundamental of Food Engineering
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Ashraf Bin A. Razak)
           

R922

  ETF 3453
Food Sensory Evaluation
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Koh Chen Chung)
  CSS 3433
Requirement Engineering
(GROUP01) LECTURE
(Daniel Tan Yong Wen)
               

R923

  ETF 3314
Microbiology
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Nurhayatie Binti Sajali, Mastura Binti Sani)
    ETF 3533
Food Standard and Legislation
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Mohamad Alothman)
           

R924

  ETF 3523
Food Safety and Assurance
(GROUP01) LECTURE/TUTORIAL
(Suzy Rini Anak Gindi)
  EEM 3442
Electronics Engineering
(GROUP01) LECTURE
(Zurina Binti Ismaili)
               
R925EEC 3653
Mathematics II
(GROUP01) LECTURE
(Zalikha Binti Raman)
EEM 3123
Dynamics
(GROUP01) LECTURE
(Lee Man Djun)
  EEM 3153
Mechanics of Machines
(GROUP01) LECTURE
(Sebastian Dayou)
               
EEC 3653
Mathematics II
(GROUP03) LECTURE
(Zalikha Binti Raman)
                         

Soil Mechanics Lab

                             

Studio D